Akbank 2020 Reklamı – Saymakla bitmez

Akbank 2020 Reklamı – Saymakla bitmez

December 17, 2020 0 By Reklam Dedektifi

Akbank reklamında oynayan erkek oyuncu?

Akbank reklamında (2020) karşımıza çıkan başarılı oyuncu: Feyyaz YİĞİT.

Akbank 2020 Reklamı: 5’li Analiz

Genel Değerlendirme

Öncelikle bilmiyorum yarışın farkında mısınız? Bir kaç hafta önce Yapı Kredi Bankası’nın reklamını yorumlamıştım ve yeni teknolojilerin kapıda olduğunu vurgulamıştım. Sanki bir yarış başlamış ve reklamlardan fark ediyoruz bu yarışı. Ardı ardına Yapı Kredi, Akbank, Garanti Bankası, Vakıf Bank yeni teknolojileri tanıtan reklamlar patlattılar. Ben bu durumdan çoookkk memnunum çünkü tüketiciler, bizler kazanırız. Rekabet tüketicinin simit-çayıdır!

Gelelim bu yarışa katılan bana göre reklam konusunda en başarılı bankaya: Akbank! Hala güm güm atan kırmızı kocaman kalbi hatırlayanlar vardır eminim. Hele o Axess kart serileri. Yenisi geldi bu arada. Bu reklamda Akbank 4 yeni teknolojiyi tanıtarak bizlere şu mesajı “VERMEYE ÇALIŞMIŞ”: bankacılık denince aklınıza gelen bir çok işlem artık cep telefonunuzda, Akbank mobilde! Dediğim gibi yarışa katılıyor bu reklam ile. Ancak, benim ilgimi çeken ve ilk kez gördüğüm bir durum var bu reklamda. Sayın Feyyaz Yiğit!! Yani bilinen bir yüz kullanılmış. Çok çok yetenekli gerçekten şaka gibi bir sanatçı. Bunu bir yana koyalım. Ama Akbank genelde bu yolu seçmezdi. Ayrıca, şunu da vurgulayalım Akbank hiç bir şeyden çekinmemiş, seslendirme de Sayın Okan Bayülgen bey tarafından yapılmış. Şimdi ilginç olan biz oturup Akbank reklamlarındaki yüzleri merak ederdik (Axess reklamı, Kalbinin sesini dinle). Kendine özgü, yaratıcı olurdu yani reklamları. Şimdi ise, aynı dönemde ekranlarda çıkan başka bir markanın reklamında oynayan Feyyaz Yiğit bey var karşımızda. Kendine özgülük biraz…Bana garip geldi gerçekten. En iyiler listemize giren reklam takımı (Axess kart reklamı) değişmiş olabilir mi? Belki de Axess kart reklam takımı farklıdır ama alıştığımız akbank reklamı değil bence bu.

Ayrıca, reklam 1.33 saniye. Zorlarsak müzik klipi olacak. Evet tamam genelde uzun reklamlar tercih ediliyor ama bu kadarı biraz fazla olmuş. Bu kadar uzun ne anlatıyor olabilirsiniz ki? Asansöz konuşması diyorum! Eski reklamlar çok net ve anlaşılabilir bir mesaj içeriyordu. Uzun olmalarının sebebi müzik, eğlence, görsel şölendi. Yani mesaj netti hatta bir de tekrar ederlerdi! Bu reklam peki? Oturdum durdurarak 3 kere izledim, not alınca anladım. 4 “yeni teknoloji” var.  1. QR kodla cepten öde. 2. Önerilen transferler. 3. Akıllı ipuçları. 4. Yatırımları tek ekranda yönet. Çok net söyleyeyim reklam takımı da eminim bu konuda zorlanmışlardır ama 3 ve 4 ne olduğu belli değil. Ayrıca, 2. özellik yıllardır var. Hadi diyelim en elle tutulanı QR kodla cepten ödeme (yeni falan da değil bknz. Vakıf Bank). Dolayısıyla ben gerçekten bu reklamı tanıyamadım. Bir kez daha, bu alıştığımız reklamlardan biri değil. 

Bence takım da bunun farkında olabilir. Açık fikrimi söylememe izin verin. Demişler ki, çok acil “yeni teknolojiler bizde” temalı bir reklam yapıyorsunuz. Çok acil Yapı Kredi patlattı bile. Feyyaz Yiğit bey düşünülmüş ama acaba Eti reklamında da oynadığı ve eş zamanlı reklamların döneceği kontrol edilmiş mi? Acele edildiği ayrıca nereden belli biliyor musunuz? 4 yeni teknoloji dediklerinin yeni olmaktan uzak olduğunu onlar da elbet biliyor. Neyse olur böyle reaksiyonlar. İşte bakın lider olmakla takipçi olmak arasında böyle bir fark ortaya çıkar. 

5 Temel Kriterli Değerlendirme 

Mesaj açık net anlaşılabilir mi? Bence değil. O kadar bir koşturma var ki reklamda! 4 yeni teknolojiyi sığdırmak için.1.33 saniye…Sadece ilk teknoloji anlaşılıyor çünkü görselle desteklenmiş. 2. teknoloji zaten bildiğin kayıtlı işlemler yani. Diğerlerini ben anlamadım. Anlayan vardır bir şey diyemem ama o anlayanlara soralım: Nedir reklamın mesajı? Akbank mobili indir ve kullan! Akbank mobilde yeni teknolojiler varmış! Peki İş bank ve ya Yapı Kredi mobil kullanan bu mesajları hadi aldı diyelim. Ne yapmasını bekliyorsunuz?. Akılda kalan bir yan? Mesajla ilişkilendirme, bir görsel, müzik, sahne…Bazen beni okuyanlar bunu tekrarladığımı bilirler : İzzet Yiğit beye yazmış reklam net! Menajerini kutlarım. Rakiplerden ayrılan bir yan? Yok! “wayy bee” denecek bir teknoloji tanıtılmıyor. son olarak da, tüketiciye fayda ne? Sayılan hizmetlerin hepsi bizler için. 

Gözden Kaçmayan Güzellikler

İlk sahne tam havalı havalı üst kata çıkarken kamera arkası birileri buradan buradan der gibi yapıyor ya…bir de koşarak gidiyor… çok başarılı bir sanatçı hepimize hayırlı olsun!

Akbank 2020 Reklamı Sana Verdi Puanı

Bana da garip geliyor bu puan, ama 10 üzerinden 4.