Sleepy Black Reklamı – Şık mı?

Merhabalar. Sleepy Black reklamı ile buradayım. Gecikmeli olsa da. Daha önce de sayfamda yer alan bir marka (yazım buarada). Bakalım.

Sleepy reklamında oynayan kadın 2022:

Sleepy reklamlarında Nil Karaibrahimgil rol almaktadır. 

Nil Karaibrahimgil kimdir? 

Sleepy Black Reklamı: Genel Bakış

Sleepy Reklam 2022 Yorumlar

Öncelikle şununla başlayalım. Ben kadınlara özel, özgü ve doğal olarak da pek istenmeyen bir duruma ilişkin ürünün neden şık olması gerektiğini ve trendy anlamadım. Bu özel dönemler ağrılı, hijyenden uzak ve başkaları tarafından bilinmemesi istenen dönemler. Şık olsam ne alaka?

Hadi bunu geçtim siyah olması ne işe yarar ki? Beyaz kıyafetlerle mesela kullanamazsın. Siyah kıyafetlerle zaten ne renk olduğu dert değil. Bunu da anlamadım. Uzun lafın kısası anlam veremediğim bir reklam. Son olarak da sunum da garip. Tamam dans ediyorlar rahat yani bunu anlatmaya çalışmışsınız da disco ball ve o kostüm ve dans kareografisi ne alaka? Baştan aşağıya zor bir reklam olmuş ve çekici mi derseniz maalesef değil. Tam tersine.

5 Temel Kriterli Analiz

mesaj net mi? hayır çünkü ne dediği bile anlaşılmıyor Nil hanımın

akılda kalıyor mu? yani çok uğraşmışlar ama hayır

tüketici ne alıyor? “çevir şunu ya” “ne alaka ya ben kullandım iyi ürün de bu reklam ne alaka şıkmış”

rakiplerden farkı? ilk kez bir firma bu tür bir ürünün şık ve trendy olmasına odaklanıyor.

Tüketiciye fayda? Bilemedim sanırım kadınlar söyler.

Gözden Kaçmayan Güzellikler

Kostümler

Sleepy Black Reklamı Verdi Sana Puanı

10 üzerinden 3.

Bulaşıcılık Analizi

Firması 1 ay önce Youtube kanalına yüklemiş. 2.7 milyon izlenme. Bakalım:

 • sosyal kazanç? yok
 • akıllarda olan bir şey? yok
 • duygusal bağ? yok
 • hayatı kolaylaştıracak bir bilgi? yok
 • toplumsal görünürlük? yok
 • hikaye? yok

Peki nasıl oluyor da bu analizin tam tersi bir sonuç ortaya çıkıyor? Çok yüksek bulaşıcılık seviyesine ulaşmış. Öncelikle ünlü etkisini katmak gerek. Nil hanım yani. Sonra da tecrübem bana şunu işaret ediyor: Güçlü marka yeni ürün. Yani bulaşıcılık analizini güncellemem gerek sanırım. 2023 reklamlarında bu iki faktörü de ekleyelim derim.

Sleepy Black Reklamı Aman Dikkat

 1. Temel ilkeler (genel ahlak, kamu sağlığı, şiddete hayır, istismara hayır, ayrımcılığa hayır, özel hayat, korku salma, endişe yaratma, güvenliği bozma). Temiz. 
 2. Reklam bu. Örtülü reklam olmaz! Çok açık bir şekilde reklam olduğu anlaşılacak. Temiz
 3. Doğruluk ve dürüstlük. Temiz. 
 4. Karşılaştırma yap çamur atma.  Karşılaştırma yok.
 5. İspatlamazsan! İspat gerektiren bir durum yok.
 6. Taklit kötü şey. Değil
 7. Fiyat son ne olur? Fiyat yok.   

TİCARİ REKLAM VE HAKSIZ TİCARİ UYGULAMALAR YÖNETMELİĞİ – T.C.Ticaret Bakanlığı 

Teşekkürler. Görüşürüz.

4 thoughts on “Sleepy Black Reklamı – Şık mı?

 • January 8, 2023 at 2:18 pm
  Permalink

  Merhaba. İyi eğitimli bir reklamcı olabilirsiniz ama kitlesi sadece kadınlar olan bir reklamı anlamamış ve buna bağlı yanlış yorumlamışsınız. Çünkü bu özel günler için değil her gün için kullanılacak bir günlük ped reklamı serisi. Reklam sözlerinde ne dediğini anlamadığım için google da ararken sayfanıza denk geldim. Bence de slogan müziği bu yönüyle başarılı değil akılda kalıcı değil. “Hiç yok gibi” sloganı ise gayet başarılı. Çünkü siyah olması sloganla çok uyumlu bir yenilik ve özellikle siyah çamaşır sevenler için bir tercih sebebi. Şıklık mi değil trendi olmakla alakalı değil ama her gün kullanılan çamaşır gibi özel bir şeyi kamufle eden yani kendine kötü görünmemeyi sağlayan bir şıklık. Diğer doğada eriyen ekolojik ürünü de aynı şekilde farklı bir açıdan “hiç yok gibi” olmuş ve yine bu hassasiyettekiler için tercih sebebi olabilir. Bir kadın olarak beni denemek için ikna edici bir ürün olmuş. Nil reklamı izlettirir başka ünlüler de dikkat çekici oluyordur reklamı izlerken. Ama ürünü almak için ünlüler değil vaadedilen şey önemli benim için bir tüketici olarak.

  Reply
  • January 9, 2023 at 10:03 am
   Permalink

   Merve hanım sayfama kattığınız renkten dolayı teşekkürler. Tam tersine hiç bir eğitimim yok. Sizin gibi reklamlara ilgi duyan biriyim ve biraz da belki yaratıcılığı seven biri. Ben ürünün kadınlar tarafından ilgi göreceğini biliyorum ama sunumu çok daha iyi olabilirdi. Yorumunuz için teşekkürler.

   Reply
 • January 13, 2023 at 10:13 pm
  Permalink

  Rica ederim. Eleştirel dozu aştıysam kusura bakmayın ilgi alanınıza bu kadar vakit ayırabilmenizi takdir ettim fakat daha doğru profesyonel yorumlar yapmak için biraz daha bilgi sahibi olmak gerekiyor sanırım ürün marka ile ilgili. Diğer yazılarınızı da ilgiyle okudum ve onlara da bazı yorumları bu sebeple yapma gereği hissettim üzerime vazife olmasa da. Başarılar dilerim

  Reply
  • January 16, 2023 at 7:58 am
   Permalink

   Çok doğru söylüyorsunuz. Vakit buldukça kendimi analizleri geliştirmeye çalışıyorum. Aslına bakarsanız sektörden öğrenciler, ajanslar, senaristler yararlanıyorlar yazılarımdan. Bana ulaşıyorlar. Benim tüm derdim de bu, bir bakış açısı ortaya koymak ve az da olsa faydalı olabilmek. Saygılar Merve hanım.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *