Trendyol Tarkan Reklamı – İşte Bunu Söylüyorum

Trendyol Tarkan Reklamı – İşte Bunu Söylüyorum

June 21, 2022 0 By Reklam Dedektifi

Merhabalar. Trendyol Tarkan reklamı ile karşınızdayım. Sevindim bu reklama çünkü benim ısrarla söylediğim bazı şeyler bir arada bu reklamda. Ve yaptığı etkiyi şöyle özetleyeyim: Önceki Trendyol Tarkan reklamı (yazıma bakın ltf) aylar sonunda 7 milyon izlendi. Bu reklam 3 gün oldu 8 milyon izlendi. Demek ki bazı şeyleri doğru yapınca…Anlatayım.

Trendyol reklamında çalan şarkı? 

Trendyol’un 2022 reklamında Tarkan bu toprakların aşığı, Aşık Veysel’in eseri olan “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsünü seslendirmektedir. 

Trendyol Tarkan Reklamı 2022: Genel Bakış

Trendyol Yeni Reklamı Yorumlar

Şimdi bakın benim gözümden neleri doğru yaptı ve bir arada yaptı:

 1. Gel vatandaş gel paran olmasa da tüket mega gaga osuruktan indirim günleri başladı demek yerine “Esnafımızın yanındayız” dedi. Yani halden anladı. Yani bu ülkenin markası gibi davrandı.
 2. Saçma sapan genç kendini sanatçı sanan tipler yerine en iyisini tercih etti. Size Tarkan yakışır dedi. Yani yine değer verdi tüketicisine, kullanıcısına.
 3. Hepsinden önemlisi Tarkan’ı Tarkan gibi sundu. Aklı başında, Türk Sanat ve Halk Müziğine ilgisi olan, en iyisi olsa da efendi ve mütevazi olan.

Trendyol bu toprakların markası gibi davrandı. Bu topraklarda hemen karşılığını verdi. 3 günde 8 milyon mümkün değil. Youtube kitlenir (tabi ki kitlenmez vurgu yapıyorum).

Tebrikler bu topraklara geri dönen Trendyol. Tebrikler reklam ekibi.

Hep söylerim işte olan bu. Sanatçıyı reklam ve marka da tamamlar desteklerse reklam uçar gider.

5 Temel Kriterli Analiz

mesaj net mi? evet ilk defa bu kadar net ve Anadolu kokuyor. Trendyol yanınızda derken esnafımıza sesleniyor ve elbette bunu hepsine seslenecek bir müzikle ve en iyi isimle yapıyor. Toplamda bizim insanımıza doğrudan mesajı en kaliteli onların hak ettiği şekilde en iyi isimle gönderiyor.

akılda kalıyor mu? işin ilginci Tarkan olmasa dikkat bile etmez insanlar.

tüketici ne alıyor? “Tarkan işte” “Gerçekten internete geçmeyen göçer bu devirde”

rakiplerden farkı? çok önemli bir farkı var. git manyak gibi ucuzluk var demiyor. yanınızdayız biz size yardım ederiz diyor.

tüketiciye fayda? belli değil. ama daha çok müşteri daha çok mal grubunda rekabet demek. rekabette tüketici indirim şeklinde kazanımlar elde eder.

Gözden Kaçmayan Güzellikler

Bağlamalardaki el işçiliği

Trendyol Tarkan Reklamı 2022 Verdi Puan Sana

10 üzerinden 8

Bulaşıcılık Analizi

Firması 3 gün önce Youtube kanalına yüklemiş. 8 m izlenme. Böyle bir rakam ne gördüm ne işittim… Böyle bir başlangıç çok çok nadir gelir. Bakalım:

 • sosyal kazanç? Aşık Veysel’in türküsü var. Bu toprakların çocuğuyuz var. Vatan Millet Sakaryacıyız var.
 • akıllarda olan bir şey? yok. ama esnaf gözünden artık her geçen gün hayatta kalmak zorlaşıyor. yani milyonlarca esnafın gözünden çok güncel bir reklam.
 • duygusal bağ? Türkü işte. Ayrıca, Tarkan’ın Anadolu kültürüne uygun efendiliği. Adamın şuan Türkiye’de dengi yok. Halen!!! İstese görüyoruz ekranlarda işte neler yapar. Ama yok hocası belli, aldığı kültür, geldiği sanatçı grubu belli.
 • hayatı kolaylaştıracak bir bilgi? evet zor zamanlar geldi daha zor zamanlar kapıda. Hadi sen de gel Trendyol’a!
 • toplumsal görünürlük? Evet kendi kutuları var. Ancak kargolar konusunda bir şey yapılabilir. Bence motor kargo olayı hiç çarpıcı değil tam tersine markalara imaj açısından zarar veriyor.
 • hikaye? yok

İlk defa 15 milyon görebiliriz. Tarih yeniden yazılıyor bu reklam ile. Hem de 1 ay içerisinde. Bakalım büyük heyecan yarattı bende bu reklam.

Trendyol Tarkan Reklamı Aman Dikkat

 1. Temel ilkeler (genel ahlak, kamu sağlığı, şiddete hayır, istismara hayır, ayrımcılığa hayır, özel hayat, korku salma, endişe yaratma, güvenliği bozma). Temiz. 
 2. Reklam bu. Örtülü reklam olmaz! Çok açık bir şekilde reklam olduğu anlaşılacak. Temiz
 3. Doğruluk ve dürüstlük. Temiz.
 4. Karşılaştırma yap çamur atma.  Karşılaştırma yok.
 5. İspatlamazsan! İspat gerektiren bir durum var. Bence bu konularda daha dikkatli olmak zarar değil gerçekçilik getirir. “Trendyol her zaman yanında” Yani her zaman olmayabilir. 
 6. Taklit kötü şey. Değil
 7. Fiyat son ne olur? Fiyat yok.

Görüşürüz. Teşekkürler!