Magnum Reklamı 2022 – Neyin Reklamı

Magnum Reklamı 2022 – Neyin Reklamı

June 20, 2022 0 By Reklam Dedektifi

Merhabalar. Magnum sayfama konuk olmuş bir marka. Magnum Reklamı 2022 ile tekrar misafir oluyor. En baştan kafamın içindeki esas olayı söylemem gerek: Bu kıyafet reklamı mı dondurma mı? Dondurmayı sadece erkekler mi yiyor? Daha öncede aynı noktayı vurgulamıştım. Konuşalım

Magnum reklam yüzü kim: 

Magnum, 2022 yılında da reklam yüzünü değiştirmedi: Dilan Çiçek Deniz.

Dilan Çiçek Deniz kimdir?

Magnum Reklamı 2022: Genel Bakış

Magnum Dilan Çiçek Reklamı Yorumlar

Daha önce sayfamda yer alan bir marka ve daha önceki reklamını da çok beğenmiştim diyemem (yazıma göz atın ltf). Hep biliyorsunuz açık kapı bırakıyorum yorumlarımda: “Ben bu işin eğitimini almadım bilmediğim bir şeyler var demek” derim. Bu reklam da ve benzerleri de bana bunu tekrarlatıyor. Çünkü, ne zaman popüler ve güzel bir kadın reklamda oynasa, reklam, ürünü falan sallıyor kadını en güzel, en çekici göstermeye çalışıyor. Demek ki işte bir bildikleri var diyerek kapıyı açık bırakıyorum (mesela 2022 Nocturne reklamı aynı bakış açısı).

Ben yine de kendi düşüncemi yazarım. Reklam ürünü tanıtmalıdır. Yani şunu beklemek ve hedeflemek ne saçma: “Ne zaman Dilan hanım görünse, ya da güzel çekici bir kadın akla gelse insanların (erkeklerin) canı magnum çekecek”. Bu kadar büyük zıplamalı sebep sonuç ilişkisi olur mu? Akademik makalelerde bile adamı/kadını yerler. Dur bakalım cesur yürek bu sebep sonuç ilişkisi bu kadar kolay değil derler.

Ayrıca, reklam Magnum Türkiye ama çekildiği yer Türkiye değil. Film festivalinde göreceğimiz kıyafetler var reklamda. Yani gerçekle de kopuk. Bir hayal bir fantezi yaratmaya çalışıyorlar ki bizim memlekette nasıl olacak bilemedim.

Uzatmadan, bana göre çok alakasız bir reklam. Sadece konuşulsun üzerine çekilmiş. Konuşulursa akılda kalır, insanların aklına Magnum gelir!! Bir ihtiyacı bir sorunu karşılar böyle bir durum yok. Konuşulsun yeter. E peki bizim bilmediğimiz şeyler var demek işte.

5 Temel Kriterli Analiz

mesaj net mi? hangi mesaj? reklamın başında dondurma iki çeşit (düet) reklamın sonunda tek çeşit beyaz çikolata. Yani üründen o kadar kopmuşlar ki…

akılda kalıyor mu? bana sorarsanız kalmıyor. O pozları evet Dilan hanım verir gayet de güzel verir ancak o kafanızdaki imajı doldurması bence mümkün değil. Belki 40 yaşlarına yaklaşınca.

tüketici ne alıyor? “reklam dondurma mı başka birşey mi anlamadım” “al işte başka bir cinsiyetçi reklam daha sanki sırf erkekler yesin diye”

rakiplerden farkı? yukarıda anlattım aynı bakış açısı. yok farkı.

tüketiciye fayda? yok

Gözden Kaçmayan Güzellikler

Dilan hanımın yüzüne odaklanan pozlar

Magnum Reklamı 2022 Verdi Puan Sana

10 üzerinden 5

Bulaşıcılık Analizi

Firması 2 hafta önce Youtube kanalına yüklemiş. 540 bin izlenme bakalım:

 • sosyal kazanç? yok. tam tersine tepki olur.
 • akıllarda olan bir şey? yok. zorlarsanız yaz geldi işte.
 • duygusal bağ? yok.
 • hayatı kolaylaştıracak bir bilgi? yok
 • toplumsal görünürlük? Magnum yemek evet biraz havalı
 • hikaye? yok

Magnum Reklamı 2022 Aman Dikkat

 1. Temel ilkeler (genel ahlak, kamu sağlığı, şiddete hayır, istismara hayır, ayrımcılığa hayır, özel hayat, korku salma, endişe yaratma, güvenliği bozma). Temiz. Yani.
 2. Reklam bu. Örtülü reklam olmaz! Çok açık bir şekilde reklam olduğu anlaşılacak. Temiz
 3. Doğruluk ve dürüstlük. Temiz.
 4. Karşılaştırma yap çamur atma.  Karşılaştırma yok.
 5. İspatlamazsan! İspat gerektiren bir durum yok.
 6. Taklit kötü şey. Değil
 7. Fiyat son ne olur? Fiyat yok.

Benden bu kadar. Görüşürüz.

Teşekkürler!