Atasay Kapsül Reklamı – Koleksiyon Kimin?

Atasay Kapsül Reklamı – Koleksiyon Kimin?

May 18, 2022 0 By Reklam Dedektifi

Merhabalar. Bilirsiniz takı reklamları olunca ne gibi gariplikler çıkar karşımıza: Karanlık, ürünlerin görünmediği sahneler, disco ball tabi ki, ürün yerine reklam yüzünün ön planda olması, anlaşılamayan senaryolar (Atasay yazıma göz atın). Atasay Kapsül reklamı bu gariplikleri sonunda elinin tersiyle itivermiş. Bir tek senaryo olayı… Başlayalım.

Atasay Kapsül koleksiyonu reklamındaki kadın kim? 

Atasay yeni reklamında da reklam yüzünden vaz geçmedi: Hande Erçel. 

Atasay Kapsül Reklamı: Genel Bakış

Atasay Yeni Reklamı Yorumlar

Reklamla ilgili tek gariplik var. Bunu da anlıyorum neden. Senaryo. Olay şu: aslına bakarsanız suyun içinde köpük köpük koşan o at ve ata binen Hande hanım olsun istiyorlar ama olmayınca işte bu oluyor. – –

–Ya şu atı koymamaız gerek ya…abi nereye nasıl koyarım…hande hanım binse tamam da o zaman da reklam kaldırılır…ne yapsak? senaryoya koyarız. tamam.

İşte bu konuşmalardan sonra atı göstermek için senaryo kurban ediliyor. “Atasay ile herkes bir başka takılır! Mesela bazıları hareketli” Atı görüyoruz. At yüzük mü takıyor? Tabi ki takmıyor tabi ki saçma ama işte arka planda bu istek ve zorlama var bence.

Reklamın sonuna geliyoruz: sanıyoruz ki koleksiyon işte doğadan yerden gökten falan…hop “rüzgarı tasarımla buluşturan kapsül koleksiyonu”. E hani tasarımlar başka başkaydı…Rüzgar mı oldu şimdi? Anlatabiliyor muyum? Senaryo … neyse resmi sitesinden çok merak edilen sorunun cevabını buldum.

Atasay Kapsül koleksiyonu kimin?

Hande Erçel & Atasay Kapsül Koleksiyonu, Hande Erçel tarafından tasarlanmış, Atasay’ın ödüllü tasarımcıları tarafından mücevherlere dönüştürülmüştür. 

5 Temel Kriterli Analiz

mesaj net mi? değil işte. tanıtım olduğunun farkındayım ama söylemen gerekeni her zaman söyleyeceksin reklamda. “takılır” kelimesini sündürmüşler ama olay ne? Aslında mesaj herkes başka takılır tarz olarak ama her tarza göre bir Atasay vardır o yüzden herkes Atasay takılır. Bunu veriyor mu bu reklam?

akılda kalıyor mu? hayır. şimdi içinizden neler geçtiğini ben hissediyorum. Çöl arap atları ipekler kum mistik falan alevler sürmeli gözler falan…Haklısınız onları ülkemizde yapamazsınız. Anca bu çıkıyor bu da bu kadar işte.

tüketici ne alıyor? “kim yapmış hande erçel mi? Yok ya atasayın, işte manken o”

rakiplerden farkı? Kapsül olayı baya popülerken ilk Atasay’ın patlatması fark yarattı.

tüketiciye fayda? belli değil

Gözden Kaçmayan Güzellikler

Takılar…şu dikenli tasma gibi olan (nasıl ifade edeceğimi bulamadım)

Atasay Kapsül Reklamı Verdi Sana Puan

İlk defa Atasay reklamı için elim 8’e gidiyor ama senaryo gerçekten geri çekiyor beni…Haksızlık da yapmak istemiyorum reklama. 7.5’tan 8.

Bulaşıcılık Analizi

6 gün önce firması tarafından Youtube kanalına yüklenmiş. 521 bin izlenme. Bakalım nereye gider:

 • sosyal kazanç? yok. ben olsam Hande Erçelin tasarladığını göze sokardım.
 • duygusal bağ? eh işte hoş duygular geziniyor reklamda ama senaryo ters etki yapıyor…
 • akıllarda olan bir şey? yani düğün sezonu diyeceğim ama tek taş falan değil olay. tasarım bu dönemde kim bakar, kimin aklında “ya şöyle tasarım bir takım alayım” der bilemedim.
 • toplumsal görünürlük? devamı gelirse olabilir çünkü doğadan esinlenme var. yani biri yaprak küpe görse, çiğ damlası kolye ucu ya da sarmaşık bileklik “aa atasay bu” demeye başlayabilir. doğru yol devam!
 • hayatı kolaylaştıracak bilgi? yok
 • hikaye? Hande hanımdan dolayı bir devamlılık var ama hikayesi yok.

Bu durumda, Hande hanım 1 milyon etkisi yine yapar ama 2 milyon 1 ay sonunda olmaz. Hande Erçel varken çok iddialı bir öngörü ama bakalım …Sonuçta çok yüksek bulaşıcılığa reklam ulaşır.

Aman Dikkat!

 1. Temel ilkeler (genel ahlak, kamu sağlığı, şiddete hayır, istismara hayır, ayrımcılığa hayır, özel hayat, korku salma, endişe yaratma, güvenliği bozma): geçer
 2. Reklam bu: Çok açık bir şekilde reklam olduğu anlaşılacak: anlaşılıyor
 3. Doğruluk ve dürüstlük: yani sıkıntı yok
 4. Karşılaştırma yap çamur atma: karşılaştırma yok
 5. İspatlamazsan!: böyle bir iddia yok
 6. Taklit kötü şey: tam tersine özgün koleksiyon. reklam da özgün
 7. Fiyat son ne olur?: fiyat olayına girmiyorlar.

Bu işi bilen biri dokunmuş. Güvenli reklamlardan biri daha.

Görüşürüz. Teşekkürler.