Siemens 2020 Reklamı Kontrol Sende

Siemens 2020 Reklamı Kontrol Sende

October 25, 2020 0 By Reklam Dedektifi

Siemens Reklamının Genel Değerlendirmesi:

Sedef Avcı ile Kıvanç Kasabalı‘nın rol aldığı Siemens reklamlarının yenisi karşınızda. Anlaşılan Siemens mutfak ürünlerini bu şekilde tanıtmaya kararlılar. Bir önceki reklamda öne çıkan; kamera ile buzdolabının içini görme yani ne var elimizde ne yok kontrol edebilme özelliğinin üstüne ekleme yapan  yeni bir Siemens 2020 reklamı. Önceki mottosu aynı kalmış “kontrol sizde”.  Belli başlı özellikleri reklamda görüyoruz. 1. İç kamera ile elimizde ne var görmek. Mesela limon olmadığını Sedef hanım kameradan görüyor. 2. Fırının uzaktan kontrolü. Kıvanç Bey somon yaparken Sedef Hanım taksiden fırının buharlı pişirme özelliğini aktive ediyor. 3. Fırına gömülmüş davlumbaz Kıvanç Beyin tencerede yaptığı “yemeğin buharını” zupppp diye çekiyor.

Gelelim değerlendirmeye. Öncelikle kameranın yerleştirildiği yer düşünülürse ne kadar kullanışlı diye insan düşünmeden edemiyor. Ayrıca, IOTs (yani internet of things) baya zamandır geliştirilen bir teknoloji. Bunun Siemens tarafından sunulması şaşırtıcı değil ancak kocanız zaten yemek yaparken IOTs ne kadar gerekir? Asıl mesele IOTs söz konusu olunca sizin fiziksel olarak olamadığınız yerlerdeki şeylere ulaşmanız, zaman kazanmanız (en basit kazanımı ele alıyorum). Yani reklamda Kıvanç Bey somonu fırına koymuş olsa ve birden çok acil bir işi çıksa arabasında acil işine giderken Siemens fırını çalıştırsa ve Sedef Hanımla aynı anda eve gelse somon hazır olsa süper, diyecek bir şey olmaz! Ama evde biri var ve siz IOTs diyorsunuz?? Son olarak da en son davlumbaz özelliği. Hangi yemek kimya deneyindeki dumanı/buharı çıkarır ki? Hadi çıkardı o nasıl bir buhar ki yere doğru ilerliyor?? Toparlarsam elimizde gerçekten “way ovvvv yok artık” dedirtecek bir şey var mı??? Belki var ama sunumu reklamda bu şekilde mi yapılmış? Yepyeni bir teknoloji reklamdan huzur fışkırıyor!

5 Temel Kriterli Değerlendirme

Akılda kalan ne var? Pek yok gibi. Mesaj net ve etkileyici mi? Mesaj net “kontrol sizde” ancak sunulanların şekline bakarsak etkileyici değil. Tüketiciye fayda ne? IOTs gerçekten nokta atışı ancak reklamda sunulan şekli hiç o yenilikçi etkileyici havayı yaratmıyor. Rakiplerden farklı olarak sunulan ne var? En güçlü yanı bu reklamın; Siemens IOTs sunuyor mutfağınızda. Ancak dediğim gibi sunum zayıf kalmış. Şunu düşünün, insanlara şunu söyletebildiniz mi bu reklam ile “way be teknoloji nereye geldi şuraya bak ya”. Olabilirdi ama biraz zayıf kalmış. Reklamda bir uyum, huzur, rahatlık var. Bunlar sizce süper yenilikçi bir şey sunuyorsanız doğru tercihler mi? Bu bir yüzük reklamı olsa tamam ama siz Siemens in yeni teknolojisini tanıtmak için yola çıktınız. 

Gözden Kaçmayan Güzellikler

Çiftin arasındaki silky smooth uyum.

Siemens 2020 Reklamı Puanı

10 üzerinden 6.